Gourdon Köyü


Gourdon köyü, Grasse'ın içinden geçip Chateauneuf istikametinde devam edin, Gourdon tabelasını takip ederek gidebilirsiniz. Kayalık bir tepenin üstüne kurulmuş eski bir köy. Surlarla çevrilmiş. İçinde taş evler.
Taş evlerin çoğu hediyelik eşya, parfüm, sabun vb satılan dükkan haline gelmiş. Osmanlıdaki tahta evler yerine taşevler yapılsa idi daha çoğu günümüze kalırdı diye aklımdan geçiyor,


Fransa'daki taş evleri görünce. Dar sokakların serinliğinde yürüyüş yapıp etrafdaki dükkanları gezebilirsiniz. Sur kıyısından tüm güney sahili, Antibes burnu, Cannes körfezi çok uzaklarda görülüyor.

Köyün içinde müze haline getirilmiş bir şato var. Bir küçük şapel, içinde orjinal Rembrant tablosu ve diğer resimler mevcut. Bahçesi güzel. Bahçe kenarı uçuruma bakıyor ve balkonlarından manzara çok güzel görünüyor.

Şatoda silah kılıç, tüfek, tabanca gibi 14.yy'dan kalma silah koleksiyonu var. Zemin katta kuyu şeklinde yapılmış bir küçük hapishane de mevcut. Benzeri şatolarda bu şekilde bir hapishane hepsinde var. Sonuçda askeri bir bina ve suçluların konulacağı bir yer gerekiyor sanırım.

Hiç yorum yok: