Frejus turu

Frejus, Cannes ile Toulon arasında, yarım saatlik yol, A8'den. Sahil yolundan da mümkün ama çok dolambaçlı.

Turumuza Frejus girişindeki Missiri Mosque ile başladık. İlk izlenim, küçük bir yapı. Resimlerde büyük bir kale gibi görünüyor. 1928'de Afrikalı sömüege askerleri namaz kılabilsin diye, o zamanki garnizon içine yapılmış. Missiri camisi veya Sudan camisi diye adlandırılıyor. Sudan'daki bir caminin kopyası olarak yapılmış kare şeklinde betonarme bir yapı. Kırmızı boyalı. Resimde büyük görünse de ufak bir yapı, köy camisi büyüklüğünde.


Burada günlük müze pass alarak, Roma tiyatrosuna geçtik. Romalılardan kalma yarım daire şeklinde. Kalıntıları kalmış. Ortasına demir oturaklı yeni bir platform yapılmış. Konser, gösteri vb düzenlenebiliyor. Ufak bir alan. hemen yakınlarında yol kenarında Su kemeri kalıntıları görülebiliyor. Frejusun eski yerleşimi kıyıdan içerde bu bölgede.

Sonraki durağımız amfi tiyatro. Büyük bir arena. yarısını betonla restore etmişler, diğer yarısı orjinal hali ile. Bakımsız buldum arenayı. Halen inşaat çalışmaları devam ediyor. Demek ki tarihi eserleri bakımsız olan sadece bizler değilmişiz.


Buradan eski şehre geçtik. Katedral etrafındaki meydan ve dar sokaklardan oluşuyor. Alışveriş yapılabilecek, hediyelik eşya dükkanları, kafeler, restoranlar vs.
Katedral bahçesi avlusunda bir kuyu, etrafında ise tavanları tahta geçme işçilikle yapılmış bir avludan oluşuyor. Küçük bir avlu.


Tahta tavandaki her bir kareye değişik figürler işlenmiş. İnsan, hayvan, balık ejderha gibi figürler. Çoğu silinmekle birlikte halen kalanlar var.
Katedralin hemen arkasında arkeoloji müzesi var. Frejus eski bir Roma liman kenti. Eski şehir şimdi kıyıdan içerde kalmış ama eskiden deniz buraya kadar geliyormuş anlaşılan. Burada mozaik (frejus kaplanı), heykel ve seramikler bulunuyor.


Yine katedralin bulunduğu meydana yakın bir yerel müzeleri var. Frejus'un eski yaşantısı ile ilgili eserler bulunuyor. Daha çok 1900'ler ve sonrası, yakın tarihi yani. Eski kıyafetler, araç gereçler, resimler vb. Aslında her şehrin böyle bir müzesi olmalı. Büyük bir yere de gerek yok, burası üç katlı bir basit bina idi.


A8 yoluna yakın bir yerde Jerusalem şapeli bulunuyor. Çamlık bir ormanın içinde. Yakındaki Tour de Mare kasabası halkı için yapılmış, 1960'larda. Pek bir özelliği yok. Küçük bit yapı.Şapelin içinde Hz. İsa'nın tutuklanması ve çarmıha gerilmesi resmedilmiş. Yuvarlak bir yapı. Tüm duvarları bu olayı anlatan resimlerle donatılmış.

Hiç yorum yok: