Nice Zone Pieton ve sahil yoluNice, sahilden başlayıp içeri doğru giden arabalara kapalı yollar. Sağlı sollu dükkanlar, restoranlar. Gösteri yapanlar. Yürünüp, dükkanlar ziyaret edilecek, Bir restoranın veya Quick'in dışardaki masalarında oturulup, birşeyler atıştırırken etrafa bakılacak bir bölge. Yakında bir de Nice Etoile adlı bir kaç katlı bir alışveriş merkezi var. Ben biraz sıkıcı ve pahalı buldum.


Zone pieton'da sağlı sollu ünlü lokantalar var. Quebec Pizza, Cresci Pizza gibi pizzacılar yanında balık restoranları da mevcut. Bakın en çok dolu olanını tercih edin.

Zone pietonda yolcu taşıyan bisikletler. Sahil yolunda ise fayton arabaları ile turlamak da mümkün. Yine sahilden kalkan şehir turu arabaları, en kısa sürede Nice'i gezmek için diğer alternatifler.

Nice sahil şeridi de yürümek için güzel. Çakıl taşlı, dalgalı ve çabuk derinleşen bir sahil. Cannes sahilleri daha güzel. Ama böylesine büyük bir şehrin hemen içinde bu kadar temiz tutulabilmesi güzel. Herkesin oturabileceği, Cannes sahilde de bulunan mavi sandalyeler. Oturup denizi seyredenler, gazetesini okuyanlar. Özellikle pazar sabahları.

Nice genel olarak, bir gün boyunca gezilecek, müzeleri, alışveriş imkanları, restoranları ile canlı ve güzel bir şehir. İnsan gidince pişman olmuyor.
Zone pieton'dan La Fayette meydanına kadar yürüyüp, oradan eski Nice'e ve meşhur çiçek pazarına geçtik. Akşam oldu bu arada. Tüm restoranlar dolu, sırada bekleyenler vs. Ortada hediyelik eşya satan tezgahlar.

Hiç yorum yok: