Parfüm diyarı Grasse


Cannes'e 20-30 dakika uzakta. A8'den Grasse çıkşını takip edin. Parfümleri ile ünlü. Başlıcaları Fragonard, Galimard ve Molinard. Ben Froganard'tan alışveriş yaptım. Grasse'a girince ışıklardan hemen sağa dönerseniz göreceksiniz. Alüminyum kutuda 6 seneye kadar dayanıyormuş, parfüm. Bir de "l'eau de perfume" var 10% yoğunlukta, parfüm %20. Fiyatlar Türkiye'ye göre iyi, 100ml 33 Euro idi. Burada bildiğimiz markalar yok. Fragonard'ın kendi ürünleri, test ederek karar verebilirsiniz. Ama kokular çok güzel.

Molinard'a da gittik. Fragonard'a göre klasik bulduk. Bir de ilgilenen tezgahtar yok. Fragonard hem birşeyler sorup öğrenmek hem de alışveriş için daha güzel bir ortam hazırlamış.Parfüm yapım aşamalarını da gezebilirsiniz. Çiçekler, yağ karışımı krem gibi bir zemine bırakılarak kokularının bu yağa sinmesi sağlanıyor.Sonrasında bu yağ tablaları alkol ile yıkanıyor. Bakır distilasyon kazanlarında alkol, yağ, esans karışımı buharlaştırılıp, tekrar değişik soğuklukta yoğunlaştırılarak esans elde ediliyor.
Fransa'da lavanta ünlü. bahçelerde, yol kenarlarında var. Zeytin ağaçlarının altında Lavanta çiçekleri bu bölgeyi temsil etmesi açısından ilginç geldi. Keskin bir kokusu var ilk başta, sonradan açılıyor.

Hiç yorum yok: