Saint German En Laye Şatosu


Paris'in yarım saat kadar dışında çok güzel ormanlık bir bölge. aynı adla anılan bir şatosu var. içinde arkeoloji müzesi mevcut. Fransa'da taş devrinden günümüze kadar uzanan döneme ait tarihi eserler bulunan güzel bir müze.
Müzenin yanında çok çok büyük bir park mevcut. bu kadar büyük ve yemyeşil bir çimenlik, etrafında ağaçlar çok güzel. Türkiye'de şehirlerde bu kadar boş arazi sanırım artık kalmadı. Yüksek bir tepede olduğundan, Paris manzarası güzel. Uzaklardan La Defense ve Eiffel görünüyor.
Müzede ilginç olarak, kemik ve taş üzerine eski çağlarda çizilen ilkel resimler. çok güzel ve detaylı. insanların gördüğünü çizmesi veya heykelini yapmaya çalışması çok temel bir duygu olsa gerek.Bir de insanların altın tutkusu. O zamanda kalma altın takılar. Kolyeler ilginç geldi. Şimdi gençlerin taktığı, basit taş, zeytin çekirdeği, tahta malzemeden yapılan tesbih gibi kolyeler, eski çağlarda moda imiş. ortaya doğru büyük taneler, kenarlarda daha küçük taneler veya aralara konulan değişik şekil ve renkteki boncuklar.

Hiç yorum yok: