Antibes


Cannes ile Nice arasında. Sahil yolu veya A8'den gidilebilir. Sahil yolu yazın ciddi tıkanık, dikkatinize. Antibes Burnu'nun Nice tarafında Antibes, Cannes tarafında ise Juan Les Pins yer alıyor. Antibes'de eski şehirin hemen yakınına arabayı parkedebilirsiniz.

Yürüyüş yolu, deniz kenarına kadar devam ediyor. Bu yüksek kayalık üzerinde Picasso müzesi var ama bir yıldır kapalı idi. Yanında bir kilise mevcut. Yine bu eski şehirde bir de Antibes şehir müzesi var. Antibes'in eski hali, eşyalar, fotoğraflar vesaire.

Diğerlerine benzer dar sokaklar, 2-3 katlı taşevler arasında dükkanlaru turlayarak, restoranların yanından serin serin gezmek mümkün.


Parkın hemen yanında Peynet müzesi var. Raymond Peynet (1908-1999), bir Fransız karikatürist. Daha çok Peynet'in aşıkları tiplemeleri ile ünlenmiş. Onun karikatürleri bu küçük müzede sergileniyor.

Yerel pazar, Marche Provencal ise sabah meyva sebze öğlenden sonra ise sanat eserlerine ayrılmış. Fransa da nedense bu semt pazarları öğlene kadar açık. Yeri gelmişken marketlerin de çoğu pazar kapalıdır veya öğlene kadar açıktır. Marketlerde poşet paralıdır, bu yüzden markete pazar çantası ile gelenleri görünce şaşırmayın. Pazar ölü bir gün yani. Akşamları da erkenden dükkanlar kapanır.

Yerel pazarın etrafında, bölgesel yiyecekler ve eşyalar satan dükkanlar var. Zeytin yağı, bal, baharatlar, kaz ciğeri ve peynir çeşitleri.

Eski şehir deniz kıyısındaki bir kayalık tepenin üstüne kurulmuş. Buradan bir tarafta Atibes Burnu görünüyor, diğer tarafta Nice. Antibes burnu, zenginlerin vilları ile ünlü Burnun en ucuna Milyarderler körfezi deniyor. Ünlü Eden Rock oteli bu burunda. Maalesef bütün burnu dolaşan bir araba yolu yok. Araba yolu burnun ortasından geçiyor. Yürüyerek dolaşmak mümkün. çok kayalık ve dalgalı bir deniz.

Hiç yorum yok: